Wybór karty kredytowej

Korzystanie z karty kredytowej może być w obecnych czasach naprawdę fantastyczną propozycją dla każdego z nas. Sama lista korzyści jakie tylko mogą płynąć z takiego właśnie rozwiązania jest tak długa, że praktycznie nie da się w skrócie opisać ich wszystkich – trzeba po prostu na spokojnie się z nimi zapoznać aby samemu przekonać się o tym, że karty kredytowe to jedno ze zdecydowanie najciekawszych rozwiązań, jakie możemy obecnie znaleźć na rynku finansowym. Zresztą, już tylko sama ich popularność która w ostatnich latach zaczęła systematycznie w naszym kraju rosnąć doskonale pokazuje, że rzeczy tego typu są po prostu dostrzegane i doceniane przez coraz to większą liczbę ludzi. Warto jest przy tym zauważyć, że tak duża i stale rosnąca popularność przyczynia się równocześnie do tego, że na rynku pojawia się coraz więcej bardzo zróżnicowanych ofert tego typu – sprawia to, że jeżeli tylko chcemy wśród nich wybrać dla siebie coś rzeczywiście odpowiedniego, to będziemy się musieli naprawdę dobrze przy tym postarać.

Wybór odpowiedniej karty kredytowej z pewnością nie jest niczym łatwym, zatem warto jest dobrze się do tego przyłożyć. Przede wszystkim musimy przy czymś takim na spokojnie zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi dla nas ofertami aby móc zobaczyć, gdzie spotkamy się z największą liczbą udogodnień. A warto jest zauważyć, że mogą one być naprawdę bardzo zróżnicowane – niektóre banki oferują nam chociażby specjalny okres bezodsetkowy co może znacznie ułatwiać samą spłatę takich zobowiązań, podczas gdy inne z nich chwalą się chociażby licznymi programami lojalnościowymi dzięki którym możemy odnieść liczne korzyści poprzez przyciąganie do nich swoich znajomych.

Pomimo wszystkich takich udogodnień nie można zapominać o tym, że korzystanie z karty kredytowej jest praktycznie równoznaczne z zaciąganiem kredytu, zatem podczas wybierania takiej oferty musimy zwracać uwagę na wszystkie te cechy, które byłyby dla nas istotne w przypadku zwykłych usług kredytowych. Niesamowicie ważne jest oczywiście oprocentowanie, które może naprawdę znacznie się od siebie różnić w zależności od poszczególnej oferty, a także wysokość limitu. Wspomniany wyżej okres bezodsetkowy także jest niezwykle istotny, zatem warto jest zwracać na niego uwagę, bowiem pomimo tego, że obecnie spotkamy się z nim w przypadku praktycznie każdego banku to jednak sama jego długość także może się znacznie od siebie różnić.

Podsumowując gdy już podejmiemy decyzję, iż chcemy być posiadaczami karty kredytowej, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie – do czego potrzebna będzie nam karta kredytowa – to bardzo ułatwi nam wybór karty kredytowej?

  • Czy będziemy używać karty jako narzędzia służącego wyłącznie do płacenia za towary i usługi, czy raczej stanowić będzie krótkoterminowy kredyt?
  • Czy planujemy spłatę całkowitego salda zadłużenia karty widniejącego na miesięcznym wyciągu, czy planujemy rozłożyć koszty zakupów na kilka miesięcy?
  • Czy planujemy uczestniczyć w programach lojalnościowych i korzystać z ofert specjalnych?
  • Czy w sytuacjach awaryjnych planujemy wykorzystywać kartę jako źródło łatwego dostępu do kredytu?

Na podstawie powyższych pytań powinniśmy określić jakie cechy kart są dla nas najistotniejsze:

  • oprocentowanie
  • długość okresu bezodsetkowego
  • dodatkowe korzyści jak np. programy lojalnościowe i rabatowe

Praktycznie nie da się wybrać dla siebie rzeczywiście idealnej karty kredytowej bez naprawdę dokładnego zapoznania się ze wszystkimi dostępnymi dla nas ofertami i ustalenia swoich oczekiwań oraz potrzeb. Naprawdę warto jest jednak poświęcić na to nieco czasu, bowiem korzystanie z naprawdę dobrej karty kredytowej może ze sobą nieść całe mnóstwo niesamowitych wręcz korzyści, podczas gdy jakiekolwiek nieprzemyślane decyzje w tej kwestii mogą nam z kolei przynieść wiele niezbyt przyjemnych konsekwencji finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *