Specyfika kart kredytowych

Korzystanie z karty kredytowej jest w obecnych czasach bardzo popularnym oraz niosącym ze sobą całe mnóstwo najróżniejszych korzyści rozwiązaniem, choć równocześnie warto jest zwrócić uwagę na to, że sama w sobie jest ona dość specyficzną rzeczą. W końcu sama możliwość niemalże nieograniczonego zaciągania kredytu w dowolnej chwili jest trudna do zrozumienia dla bardzo wielu ludzi, i raczej nie ma w tym niczego dziwnego. Warto jest zatem nieco bliżej zainteresować się wszystkimi tymi kartami, bowiem są one nie tylko przydatnym, ale również i niesamowicie wręcz ciekawym rozwiązaniem które doskonale może nam pokazywać, jak wiele niesamowitych możliwości oferuje nam współczesny rynek finansowy.

Na samym początku musimy zauważyć, że karty kredytowe wcale nie obciążają kredytem naszego konta w banku – to one stanowią kredyt praktycznie same w sobie. Korzystając z nich nie musimy nawet posiadać żadnego rachunku w banku, który ją wydał, bowiem wszystkie opłaty oraz inne obciążenia jakie są wykonywanie za jej pomocą są dopisywane do jej własnego, indywidualnego rachunku. Spłata takich zobowiązań jest bardzo prosta – raz w miesiącu bank przysyła nam po prostu stosowny rachunek na którym widnieje kwota należna do zapłaty.

Mogłoby się oczywiście wydawać, że przy czymś takim bardzo łatwo można się po prostu zapomnieć i zacząć wydawać pieniądze bez żadnego umiaru, co oczywiście mogłoby być dość niebezpieczne, bowiem po przyjściu rachunku w takiej sytuacji okazałoby się, że jesteśmy już zwykłymi bankrutami po uszy tkwiącymi w długach. Warto jest jednak zauważyć, że poszczególnie karty kredytowe posiadają odpowiednie limity, dzięki którym nigdy nie dojdzie do takich właśnie sytuacji.

Banki wydające takie karty kredytowe oferują także bardzo wiele ciekawych udogodnień dla każdego swojego klienta. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj tak zwany okres bezodsetkowy, który może nieść ze sobą całe mnóstwo korzyści – mówiąc ogólnie oznacza to dany okres czasu bezpośrednio po wystawieniu przez bank zestawienia związanego z naszym zadłużeniem, w czasie którego możemy spłacić całość naszych zobowiązań i uniknąć dzięki temu naliczania do nich dodatkowych odsetek.

Oczywiście działa to jedynie w przypadku, gdy spłacimy 100% tej sumy, bowiem nawet gdy opłacimy jej większą część i do zapłaty pozostanie zaledwie kilka groszy, to wciąż będziemy musieli wtedy zapłacić odsetki od całej tej kwoty. Niemniej jednak jest to z pewnością jedno ze zdecydowanie najciekawszych udogodnień przygotowanych przez banki dla posiadaczy kart kredytowych.

Pamiętajmy, że kredyt jest tylko opcją, z której możemy skorzystać, ale nie musimy.

Wypłaty gotówkowe nie są objęte okresem bezodsetkowym, ponieważ karta kredytowa służy głównie do płacenia w punktach handlowo-usługowych. Innymi słowy: wypłata gotówki z bankomatu przy pomocy karty kredytowej powoduje, że odsetki kredytowe są naliczane od dnia pobrania gotówki.

Karta kredytowa oferuje wiele korzyści, jednakże podobnie jak w przypadku każdego produktu kredytowego, ryzyka trzeba z niej korzystać w odpowiedzialny sposób. Karty kredytowe są tylko jednym z wielu sposobów pożyczania pieniędzy  na krótki okres. Jeżeli jednak chcemy pożyczyć środki na dłuższy czas, wówczas korzystniejszym wyjściem może okazać się linia kredytowa w rachunku bankowym lub inny produkt kredytowy oferowany przez banki.

Podsumowując przy odpowiedzialnym użytkowaniu, karty kredytowe oferują szereg udogodnień:

 • darmowy, krótkoterminowy kredyt na dokonywanie zakupów, o ile zawsze spłacamy całkowitą kwotę zadłużenia – nie później niż w dniu zapłaty wskazanym na miesięcznym wyciągu z karty
 • bezpieczny i dogodny sposób dokonywania płatności za towary i usługi, szczególnie w Internecie i przy zakupach telefonicznych zarówno w sklepach polskich jak i zagranicznych
 • zabezpieczenie przed oszustwem – karty kredytowe są bardzo bezpiecznym instrumentem płatności, wiele z nich posiada mikroprocesor (EMV), który wzmacnia naszą ochronę
 • nasza odpowiedzialność za transakcje oszukańcze jest ograniczona do równowartości 150 Euro a jeśli się ubezpieczymy, ta odpowiedzialność może być ograniczona do zera
 • karcie kredytowej towarzyszą dodatkowe usługi np. możliwość zbierania punktów lojalnościowych, pakiety concierge; pakiety assistance, programy rabatowe
 • globalna sieć akceptacji – karty kredytowe są akceptowane praktycznie we wszystkich krajach świata
 • karta kredytowa jest prawdopodobnie najbardziej elastycznym i dogodnym sposobem pożyczania pieniędzy na krótkie terminy.

Przy nieprawidłowym korzystaniu z kart kredytowych mogą nastąpić następujące zagrożenia:

 • niespodziewanie wysoki poziom zadłużenia, trudny do spłaty
 • obciążenie opłatami za opóźnienia w płatnościach, brak płatności lub przekroczenie limitu kredytu
 • obniżenie oceny wiarygodności kredytowej w przypadku ciągłych opóźnień w spłatach lub braku wpłat
 • wzrost kosztów oraz wydłużenie czasu spłaty zadłużenia jeżeli spłaca się wyłącznie kwotę minimalną

 

Jak zatem widać, karty kredytowe są naprawdę bardzo ciekawym rozwiązaniem dla absolutnie każdego z nas. Jak najbardziej warto jest trochę zainteresować się nimi wszystkimi, bowiem korzystanie z nich może po prostu wprowadzić całe mnóstwo niesamowitej wygody do naszego codziennego życia. Są one ponadto w pełni bezpieczne oraz łatwo dostępne dla każdego z nas, co z całą pewnością także jest bardzo ważną ich zaletą.

1 Response

 1. TomekG pisze:

  Witam.
  Ja osobiście mam jednak duże obiekcje co do bezpieczeństwa tego rozwiązania.

  Może problem nie jest w samych zabezpieczeniach ale w podejściu ludzi.
  Tak długo jak ludzie nie będą świadomi zagrożeń i będą np. stosować piny w stylu "1234"… nie można mówić o pełnym bezpieczeństwie.

  Pozdro!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *