Wybór karty

Piggy bank and credit cards

W obecnych czasach każdy z nas może korzystać z naprawdę wielu różnych rodzajów kart płatniczych. Warto jest zdawać sobie sprawę z tego, że zasada działania właściwie każdej z nich znacznie się od siebie różni, przez co mogą one być stworzone z myślą o osobach o bardzo odmiennych od siebie oczekiwaniach czy potrzebach.

Wiedza na ten temat jest bardzo ważna dla każdego z nas, bowiem praktycznie tylko dzięki niej będziemy mogli wybrać wśród tych rzeczy coś, co będzie dla nas rzeczywiście odpowiednie oraz najkorzystniejsze. Warto jest zatem zapoznać się z poniższym zestawieniem najważniejszych rodzajów kart płatniczych, bowiem będzie ono mogło dać nam przynajmniej podstawowy obraz tego, z jakich rzeczy tego typu sami powinniśmy korzystać.

Jednym z najważniejszych oraz najczęściej wykorzystywanych obecnie rodzajów takich właśnie kart jest przede wszystkim karta debetowa – w zdecydowanej większości przypadków korzystamy właśnie z miej. Jest ona bezpośrednio połączona z danym kontem bankowym, i za jej pośrednictwem wypłacamy z niego pieniądze lub dokonujemy różnych opłat.

Charakteryzuje się ona tym, że wartość wszystkich transakcji wykonywanych za jej pomocą nie może przekroczyć środków, jakie znajdują się akurat na naszym koncie. Z jednej strony może ot być zupełnie oczywiste, ale gdy przyjrzymy się kolejnym rodzajom kart to bardzo szybko przekonamy się o tym, że nie jest to warunek konieczny przy wszystkich z nich. Karta debetowa jest zatem wydawana do każdego konta bankowego, zatem jeżeli tylko zakładamy dla siebie taki rachunek, to z pewnością ją otrzymamy.

Kolejnym bardzo ważnym rodzajem karty płatniczej jest przede wszystkim karta kredytowa. Samą jej nazwę z pewnością kojarzy zdecydowana większość z nas – chociażby z najróżniejszych filmów – ale równocześnie chyba mało kto rzeczywiście zdaje sobie sprawę z tego, na jakiej zasadzie tak w ogóle działają tego typu rzeczy.

Jak sama nazwa wskazuje, podczas korzystania z karty kredytowej w pewien sposób zaciągamy kredyt w danym banku – pieniądze nie są pobierane z naszego konta, bowiem zresztą do wyrobienia takiej karty wcale nie musimy posiadać rachunku w danym banku. Każda karta tego typu posiada odpowiedni limit kredytowy, którego zwyczajnie nie możemy przekroczyć – jest on już uzależniony od konkretnego banku, który ją wydaje. Oprócz tego same rodzaje kredytów jakie są udzielane za pośrednictwem takie karty również mogą się znacznie od siebie różnić, oczywiście w zależności od konkretnej oferty banku, z jakim nawiązujemy współpracę.
Bardzo zbliżonym rodzajem do karty kredytowej jest karta obciążeniowa. Działa ona praktycznie na tej samej zasadzie co poprzedniczka, z tą różnicą, że jest już ona przypisana bezpośrednio do danego konta bankowego. Wszystkie opłaty za prowadzenie takiej karty oraz środki potrzebne na spłatę uzbieranego przez cały miesiąc zadłużenia są tutaj pobierane właśnie z niego.

Innym równie ciekawym rodzajem karty jest także karta przedpłacona. Nie jest ona powiązana z żadnym kontem bankowym – sama w sobie stanowi swego rodzaju rachunek, który trzeba wcześniej zasilić ze zwykłego konta odpowiednimi środkami, które będziemy mogli następnie wykorzystać za jej pomocą. Takie rozwiązanie niesie ze sobą całe mnóstwo wygody, i pozwala nam przede wszystkim na naprawdę sprawne i skuteczne zarządzanie wszystkimi swoimi osobistymi finansami.

2 komentarze

  1. mareks pisze:

    Co mam zrobić jeśli zapomniałem KOD PIN do mojej karty debetowej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *