Usługa Cash Back mało popularna w Polsce

Polacy niechętnie korzystają z usługi Cash Back, która przy okazji zakupów opłacanych kartą pozwala na pobranie niewielkiej ilości gotówki w punktach handlowych. Narodowy Bank Polski szacuje, że takich punktów we wrześniu 2011 roku było ponad 25 tysięcy. Dlaczego klienci nie korzystają z tej usługi, mimo niewątpliwej wygody? Podstawowy powód jest prosty: mało kto wie, że taka usługa w ogóle istnieje.

Kolejny powód – Polacy przyzwyczaili się do pobierania gotówki z bankomatów, które są ogólnie dostępne (może poza wsiami, ale tam z kolei „ubankowienie” jest najniższe i co za tym idzie – potrzeba podejmowania gotówki mniejsza niż w innych rejonach. W trzecim kwartale 2011 roku w Polsce było ponad 17 tysięcy bankomatów.

Na czym polega usługa Cash Back umożliwia wypłatę pieniędzy z konta podczas płatności kartą debetową za zakupy.

Klient, który płaci w sklepie czy na stacji benzynowej za zakupy, nawet niewielkie, może wypłacić z konta do 200 złotych. To niewiele (średnia wypłata gotówkowa z bankomatu to niemal dwa razy więcej), ale takich transakcji można przeprowadzić kilka czy kilkanaście – ograniczeniem jest dzienny limit wypłat gotówkowych i zasób gotówki w punkcie handlowym. Usługę Cash Back świadczy co ósmy punkt akceptujący płatności „plastikami”.

Cash Back jest obecna w Polsce od 2006 roku – najszybciej rośnie liczba punktów, w których można z niej korzystać. Jednak wypłaty w tych punktach stanowią ułamkową część wypłat gotówkowych. Liczba operacji Cash Back pod koniec września 2011 roku stanowiła 0,23 proc. wszystkich transakcji gotówkowych.
Analitycy uważają, że Cash Back nie cieszy się popularnością, bo klienci po prostu o niej nie wiedzą. Ani banki, ani organizacje płatnicze jej nie reklamują. Nawet personel sklepów i innych punktów handlowych nie orientuje się w szczegółach tej usługi – na wszelki wypadek nie informuje więc klientów, że mogliby wypłacić gotówkę. Dochodzi wręcz do sytuacji, że klient znający tę możliwość spotyka się z odmową wypłaty gotówki.

W dodatku nie wszystkie banki dają klientom możliwość korzystają z usługi Cash Back: jest ona niedostępna np. dla klientów Deutsche Banku czy Polbanku.
Jednak w bankach, w których ta usługa jest dostępna, warto zwrócić uwagę na jej niski (lub wręcz zerowy) koszt. Tylko że w ostatnich latach coraz więcej banków umożliwia bezpłatne wypłaty z bankomatów – nikt nie ma więc interesu, by promować ciekawą (zwłaszcza w najmniejszych miejscowościach) opcję pozyskania gotówki.

2 komentarze

 1. janusz pisze:

  Witam
  szukam karty debetowej z cashbackiem dla firmy
  poz
  jo

 2. koperos pisze:

  To prawda dopiero z tego artykułu dowiedziałem się o cash-backu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *