Kredyt na karcie kredytowej – cała prawda

Z jednej strony banki kuszą klientów kartami kredytowymi, akcentując informację o nieoprocentowanym kredycie. Z drugiej, już mniejszą czcionką, informują o oprocentowaniu kredytu na karcie kredytowej, i to najczęściej oprocentowaniu niemałym, przekraczającym często 20 proc. Nic dziwnego, że wiele osób traktuje karty kredytowe z dużą podejrzliwością. Czy słusznie?

Ci, którzy kartę kredytową mają i zrozumieli mechanizm działania, wiedzą, że rzeczywiście kredyt na karcie może być darmowy. Pod pewnymi, rzecz jasna, warunkami.

Po pierwsze, nie można wypłacać gotówki przy pomocy karty kredytowej. W przypadku wypłaty gotówki, odsetki są naliczane od pierwszego dnia powstania zadłużenia, nawet jeśli w terminie spłacimy całość zadłużenia. Drugi warunek to właśnie spłacanie całej kwoty zadłużenia, powstałego w okresie rozliczeniowym. Dobrym rozwiązaniem jest więc ustanowienie opcji automatycznej spłaty karty, i nie zapomnieć, by w dniu spłaty na koncie były wystarczające środki na pokrycie zadłużenia.

Z darmowego kredytu można korzystać przez niemal dwa miesiące, oczywiście jeśli zapłacimy kartą kredytową w pierwszych dniach okresu rozliczeniowego, bo okres bezodsetkowy trwa zwykle 54 dni.

Klienci często zastanawiają się, dlaczego banki w ogóle oferują kredyt bez odsetek. Przecież jeśli wszyscy klienci korzystaliby z kart „bezodsetkowo”, banki nie miałyby zarobku.

Odpowiedź jest prosta: duża część klientów, posiadających kartę kredytową, nie opiera się pokusie wydawania większej ilości pieniędzy, niż jest w stanie jednorazowo spłacić. Zaś ci, którzy spłacają kartę regularnie, i tak ponoszą opłaty – np. w postaci prowizji za używanie karty, za przekroczenie limitu lub za jego przekroczenie. Jedno jest pewne: banki nie tracą na kartach kredytowych.

1 Response

  1. bik pisze:

    Prowizję od każdej transakcji przeprowadzonej za pomocą karty płacą też sprzedawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *