Kradzież karty – koniecznie powiadom swój bank

Jeśli złodziej ukradnie nam karty kredytowe czy płatnicze, zgłaszamy – jak najszybciej – ten fakt do banku.

Zastrzeżenie karty chroni nas przed przykrymi finansowymi konsekwencjami jej utraty. Mało kto jednak pamięta, że w banku należy zgłosić również fakt utraty dokumentów tożsamości. A zaniedbanie tego może mieć konsekwencje jeszcze poważniejsze.

Kradzież dowodu osobistego czy innych dokumentów tożsamości należy zgłosić na policję – to oczywiste. Ale zaraz po tym kroku trzeba zgłosić ten fakt również w banku, najlepiej swoim. Dlaczego? Dowód osobisty, prawo jazdy czy paszport złodziej może wykorzystać do zaciągnięciu kredytu – oczywiście na nasz koszt. Jeśli do tego dojdzie, odkręcanie i wyjaśnianie sprawy będzie kosztowne, czasochłonne i skomplikowane. Będziemy bowiem musieli udowodnić, że to nie my podpisywaliśmy umowę kredytową, wyjaśniać wszystkie okoliczności zdarzenia etc.

Tymczasem wystarczy tak naprawdę jeden telefon – na infolinię banku – by ustrzec się przed kłopotami. Jeśli zgłosimy kradzież (bądź zagubienie) dokumentów, bank wprowadzi tę informację do międzybankowej bazy danych i żaden „sprytny” złodziej nie będzie mógł nas zadłużyć.

Uwaga! Zastrzeżenie dokumentu można anulować, więc jeśli dowód czy paszport odnajdziemy, nie ma problemu.

Oczywiście – nie można zaniedbywać zastrzeżenia wszystkich kart płatniczych i kredytowych, nawet jeśli wydaje się nam, że złodziej nie będzie mógł z nich skorzystać, skoro nie zna numeru PIN. Sęk w tym, że nie jesteśmy – nie możemy być! – tego na 100 procent pewni. Być może bowiem kradzież kart nie była wcale przypadkowa, a złodziej obserwował nas – np. w sklepie, gdy wstukiwaliśmy PIN na terminalu. Jeśli natomiast wiemy, że mamy PIN zapisany np. w portfelu, lub gdy nasz PIN to 1234 – zastrzeżenie karty to prawdopodobnie jedyny sposób na ochronę własnych pieniędzy.

1 Response

  1. andrzej pisze:

    Jezeli podalem komus dane mojej karty napisane na karcie kredytowej i ta osoba kupuje na internecie jakies rzeczy czy moge pujsc z tym na policje czy to ma sens ??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *