Jak płacić, a nie tracić – podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa e-płatności

O cyber przestępcach, hakerach i innych internetowych rzezimieszkach było już sporo informacji. My nie poświęcimy im ani jednego słowa. Napiszemy jednak jak przy zastosowaniu kilu prostych zasad możemy ustrzec się przed nieświadomą ofiarnością na rzecz przestępców.

Zacznijmy od podstawowej zasady zachowania bezpieczeństwa przy realizacji płatności internetowych, które zyskują z dnia na dzień na popularności i stają się łakomym kąskiem ze strony ataków hackerskich.

 

1. Program antywirusowy – absolutna podstawa

 

Dobry program antywirusowy to podstawa bezpieczeństwa. Wykonując przelewy, czy też płatności w zaciszu własnego domu należy pamiętać o uprzednim zainstalowaniu na komputerze dobrego programu antywirusowego. Ustrzeże nas przed atakami ze strony programów szpiegujących, witryn wyłudzających dane etc.

 

2. Nie ufaj publicznym sieciom

 

Dokładnie chodzi o dokonywanie płatności poprzez łączenie się z sieciami internetowymi dostępnymi w galeriach, centrach handlowych, szkołach itp. Przelewy w takich miejscach róbmy w ostateczności. Omijajmy też kawiarenki internetowe lub inne obce komputery. Nikt nam nie zagwarantuje, że działają na nich pracujące w tle programy szpiegujące.

 

3. Zawsze stosuj SSL

 

Połączenie szyfrowane SSL jest jednym z podstawowych zasad dokonywania płatności w internecie, pozwala on na szyfrowanie danych, w tym hasła, danych osobowych etc. O tym czy połączenie jest szyfrowane świadczy skrót https: w adresie strony internetowej.

 

4. Tylko profesjonalne witryny

 

Należy pamiętać, aby dokonując płatności internetowych robić to wyłącznie na sprawdzonych i profesjonalnych witrynach internetowych. Aukcje typu Allegro.pl czy inne e-sklepy posiadające swoją renomę raczej nie zagrożą utratą naszych pieniędzy. W mniejszych e-sklepach lepiej dokonywać płatności przy odbiorze towaru poprzez zapłatę gotówką kurierowi, bądź listonoszowi. Mimo iż taka opcja dostawy jest z reguły droższa aniżeli płatność z góry, jednak czasami lepiej wydać więcej, a mieć pewność, iż dostaniemy zamówiony towar do ręki.

 

5. Tylko Agenci Rozliczeniowi

 

Płacąc za zakupy w sieci przy użyciu e-płatności lepiej robić to korzystając z usług Agentów Rozliczeniowych. Zgodnie z ustawą z dnia 12 września 2002 roku O elektronicznych instrumentach płatniczych nad Agentami Rozliczeniowymi w systemach płatności nadzór sprawuje Prezes NBP. Korzystając z usług takowych agentów, mamy pewność stosowania przez nic najwyższych standardów i procedur bezpieczeństwa. Na dzień dzisiejszy nadzorem objęci są następujący agenci rozliczeniowi:

Bank Handlowy w Warszawie S.A.,

Bank Polska Kasa Opieki S.A.,

BLUEPAY S.A.,

CASHBILL S.A.,

Cetelem Bank S.A.,

Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService S.A.,

Dotpay S.A.,

eCard S.A.,

EFG Eurobank Ergasias S.A., Spółka Akcyjna Oddział w Polsce,

Elavon Financial Services Limited oddział w Polsce,

First Data Polska S.A.

Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.,

Lukas Bank S.A.,

MPAY S.A.,

PayPro S.A.,

PayTel S.A.,

PayU S.A.,

SkyCash Poland S.A.,

Sygma Banque Societe Anonyme (SA) Oddział w Polsce.

 

6. Standardy PCI DSS

 

Ten dość tajemniczy skrót PCI DSS oznacza Payment Card Industry Data Security Standard jest niczym innym jak międzynarodowym standardem chroniącym dane osobowe w płatnościach kartowych. Jest to standard stosowany przez największe organizacje płatnicze na świecie typu Visa czy Master Card. Nie rozpisując się o zasadach i wytycznych standardu, gdyż jest to tyleż nudne, co nieciekawe. Używając personifikacji napiszemy, iż standard PCI DSS stoi na straży bezpieczeństwa naszych płatności.

1 Response

  1. Zbigniew Ostenda pisze:

    Witam serdecznie, czy Pani zwracając na moją kartę płatniczą pieniądze za bilet miała prawo żądać nr karty razem trzema cyferkami na odwrocie, czy doszło tu do nadużycia i wygląda to groźnie? Płaciłem z bilety w sierpniu, obecnie przeloty anulowano, karta straciła ważność w grudniu,od stycznia mam nową, Pani chciała datę ważności i porównać nr kart. Rozmowa była nagrywana przez ich callcenter.
    Proszę o opinię i poradę, czy powinienem niezwłocznie po oddaniu przez nich pieniędzy zastrzec kartę?
    Z poważaniem,
    Zbigniew Ostenda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *