Rzeczywista roczna stopa procentowa

Banki oferujące nam możliwość założenia karty kredytowej zazwyczaj przekonują nas o zasadności takiego kroku zwracając uwagę na wyjątkowo atrakcyjne oprocentowanie i liczne korzyści płynące z posiadania tego rodzaju środka płatniczego. Wspomniane korzyści rzeczywiście są na tyle duże, że nie sposób ich kwestionować, gdy jednak mówi się o oprocentowaniu karty kredytowej, wypada zachować pewną ostrożność. Owszem, kampanie promocyjne nie składają się z nieprawdziwych informacji, często mogą jednak wprowadzać nas w błąd. Zanim zdecydujemy się więc na założenie karty kredytowej, zorientujmy się, ile wynosi jej rzeczywista roczna stopa procentowa.

Biorąc pod uwagę samo oprocentowanie i związane z tym naliczanie odsetek mamy do czynienia z oprocentowaniem nominalnym. Nie uwzględnia ono pozostałych kosztów np. prowizji za wypłaty z bankomatów itp.

Rzeczywista roczna stopa procentowa, a więc wyrażony w procentach całkowity koszt zaciąganego przez nas zobowiązania, nie należy do parametrów, którymi banki posługują się zbyt chętnie, gdy zachęcają swoich klientów do założenia karty kredytowej. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że w jej skład wchodzą wszelkie prowizje, odsetki i inne opłaty związane z wyrobieniem i wykorzystaniem karty, a z marketingowego punktu widzenia nie są one najlepszą rekomendacją dla osób zainteresowanych kredytem w karcie. Mówienie o okresie bezodsetkowym wywołuje zdecydowanie milsze skojarzenia, warto jednak pamiętać, że mamy prawo wiedzieć, ile wynosi rzeczywista roczna stopa procentowa, a bank ma obowiązek udzielić nam takiej informacji.

Aby lepiej zrozumieć, jak duże znaczenie może mieć dla nas wysokość rzeczywistej rocznej stopy procentowej warto zresztą przeanalizować koszty, które się na nią składają. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście limit kredytowy ustalony przez bank, klient nie powinien jednak zapominać również o opłacie za kartę oraz o ewentualnych kosztach związanych z samą procedurą jej zakładania. Co więcej, wspomniana wartość jest liczona przy założeniu, że stosujemy się do zaleceń banku, a więc wykonujemy określoną liczbę transakcji bezgotówkowych i regulujemy swoje zobowiązania w takim okresie, do jakiego zobowiązuje nas umowa.

Jeżeli nasz brak samodyscypliny przyczynił się do tego, że nie uregulowaliśmy na czas wszystkich zobowiązań, rzeczywisty koszt wykorzystywania karty może być jeszcze wyższy.

Wiele osób powołuje się na wysokość rzeczywistej rocznej stopy procentowej, aby udowodnić, że karta kredytowa jest rozwiązaniem nieopłacalnym. Niesłusznie. Korzyści płynące z jej wykorzystywania są niezaprzeczalne, warto jednak pamiętać, że nie jest to również rozwiązanie tak obojętne dla naszych finansów, jak chciałyby to przedstawiać kolejne banki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *