Kredyt w karcie

Na temat tego, jak działa karta kredytowa wypowiadały się największe autorytety z dziedziny ekonomii, może się więc wydawać, że mówimy o środku płatniczym, który nie ma przed nami tajemnic. Tak jednak nie jest. Karta kredytowa jest rozwiązaniem tyleż pożądanym, co kontrowersyjnym, nie brakuje przy tym osób utrzymujących zarówno, że jest ona bardzo tania, jak i przeświadczonych o tym, że jest to wyjątkowo drogie rozwiązanie. Co ciekawe, tak jedni, jak i drudzy mają rację. Jak to możliwe? Kluczem do odkrycia tajemnicy karty kredytowej wydaje się zrozumienie mechanizmu określanego często mianem „kredytu w karcie”.

W momencie, w którym zaczynamy starać się o wydanie karty kredytowej pracownik banku wylicza, jaką kwota możemy dysponować. Limit kredytowy przyznawany jest po spełnieniu przez klienta wymogów formalnych w banku i pod warunkiem, że klient posiada odpowiednią zdolność kredytową. Zwykle klient zawiera z bankiem dwie umowy: umowę o kartę płatniczą i umowę o limit kredytowy. Każda instytucja finansowa bierze pod uwagę swoje własne kryteria, zazwyczaj jednak wysokość kredytu w karcie uzależniona jest przede wszystkim od wysokości naszych zarobków, a niekiedy także, od tego, jak układała się nasza dotychczasowa współpraca z bankiem macierzystym. Kwota, na jaką opiewa kredyt w karcie nigdy nie jest utajona, podpisując umowę dowiadujemy się więc, na jakie wsparcie możemy liczyć. Informuje się nas również, jakie jest oprocentowanie kredytu w karcie, tu jednak często dochodzi do nieporozumień.

Kredyt w karcie jest bardzo tani przede wszystkim wówczas, gdy pamiętamy o terminowym regulowaniu naszych zobowiązań. Wielu użytkowników kart kredytowych korzysta z nich, gdy planuje większy wydatek, w momencie otrzymania wypłaty pilnuje jednak, aby ta sama kwota znowu znalazła się na karcie. Samodyscyplina sprawia, że kredyt w karcie jest nie tylko tani, ale i niezwykle wygodny, pozwala bowiem na kupowanie określonych produktów i usług wtedy, gdy są one najtańsze, a nie wówczas, gdy nasz pracodawca zapłacił nam za wykonaną na jego rzecz pracę.

Limit kredytowy ma charakter odnawialny, czyli każda dokonana transakcji pomniejsza dostępny limit, a każda spłata ponownie go zwiększa.

Niestety, banki nie uczą swoich klientów samodyscypliny, takie działanie nie leży bowiem w ich interesie. W rezultacie osoby, które wykorzystują kredyt w karcie są zobowiązane do regulowania co miesiąc zaledwie części zadłużenia i chętnie korzystają z tej możliwości. Niestety, w pewnym momencie muszą zorientować się, że środki wykorzystane dzięki karcie kredytowej są znacznie wyższe niż miesięczne wynagrodzenie, a okres ich spłaty nieubłaganie się zbliża. W takiej sytuacji należy liczyć się z koniecznością uregulowania odsetek, te zaś nie są nigdy niskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *