Dodatkowe opłaty

Wielu klientów decydujących się na założenie karty kredytowej nie ukrywa swego rodzaju rozczarowania, okazuje się bowiem, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, które wcale nie jest wolne od dodatkowych opłat.

Nie brakuje nawet takich użytkowników, którzy uważają, że zostali oszukani przez bank przekonujący ich, że karta jest darmowa, gdy jednak wnikliwiej przeanalizujemy wspomniany problem z pewnością dojdziemy do wniosku, że jest on nieco bardziej skomplikowany. Rzeczywiście, banki reklamują karty kredytowe jako rozwiązania, które nie generują dużych kosztów, gdy jednak uważniej przeanalizujemy przygotowaną przez nie ofertę, z pewnością zwrócimy uwagę na to, że bezpłatne jest przede wszystkim założenie karty.

Niestety, choć jest to niewątpliwy zysk, nie oznacza to wcale, że możemy zapomnieć o innych kosztach związanych z wykorzystywaniem karty kredytowej.

Najmniej kontrowersji wywołują oczywiście te dodatkowe koszty, które wynikają przede wszystkim z naszego nierozsądnego wykorzystywania tego środka płatniczego. W tym kontekście warto wspomnieć choćby o opłacie uiszczanej wówczas, gdy przekroczymy limit kredytowy oraz wtedy, gdy zapomnimy o terminowej spłacie zadłużenia. Wysokość wspomnianych opłat zawsze jest podana w dokumentach podpisywanych przez nas w czasie zawierania umowy z bankiem, a sama ich obecność nie bulwersuje – skoro bowiem naruszamy warunki umowy, musimy liczyć się z koniecznością poniesienia konsekwencji takiego kroku.

Nieco bardziej kontrowersyjna jest tak zwana opłata roczna nakładana na nas dlatego, że bank stwarza nam możliwość korzystania z karty kredytowej. Okazuje się, że jej wysokość bywa dość zróżnicowana, niektóre banki pobierają więc kilkanaście, a niektóre sto kilkadziesiąt złotych. Jeżeli zapomnimy o tego rodzaju praktyce, obecność wspomnianej kwoty na comiesięcznym zestawieniu przekazanym nam przez bank może stanowić spore zaskoczenie.

Jeszcze więcej emocji wzbudzają różnego rodzaju pakiety ubezpieczeniowe dołączane do karty kredytowej. Zazwyczaj nie odczuwamy ich obecności w pierwszych miesiącach użytkowania karty, wtedy bowiem mamy do czynienia z okresami promocyjnymi, w pewnym momencie jednak promocja przestaje obowiązywać, a koszty ponoszone z tytułu ubezpieczenia stają się coraz bardziej dotkliwe. Dodatkowe koszty mogą przyczynić się do tego, że opłacalność posiadania karty kredytowej stanie pod znakiem za pytania, warto więc zapoznać się z nimi już w trakcie podpisywania umowy z bankiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *