Jak działa karta?

Instytucje finansowe dokładają wszelkich starań, abyśmy na początku dwudziestego pierwszego wieku mogli bez przeszkód korzystać z należących do nas środków finansowych. Wśród wielu propozycji przygotowanych przez nie z myślą o klientach indywidualnych na pierwszy plan wysuwa się przy tym karta kredytowa. Nie jest to wcale rozwiązanie nowe, z jej zalet możemy bowiem korzystać już od ponad dwudziestu lat. Nie da się jednak ukryć, że nadal mówimy w jej przypadku o propozycji, która wzbudza lęki i obawy. Aby je rozwiać warto prześledzić krok po kroku, jak działa karta kredytowa, a tym samym – jak wygląda transakcja dokonywana z jej udziałem.

Jeszcze zanim przystąpimy do płacenia kartą musimy upewnić się, że sklep lub lokal, w którym chcemy dokonać takiego zabiegu, w ogóle dopuszcza możliwość wykorzystywania karty kredytowej jako środka płatniczego. W większych miastach nie ma z tym problemu, w mniejszych ośrodkach ciągle jednak mamy do czynienia z wieloma punktami, w których przyjmowana jest wyłącznie gotówka. Punkty, w których możliwość taka została stworzona są wyposażone w terminal kart kredytowych.

Podając kartę obsługującemu nas sprzedawcy zgadzamy się na to, aby została ona umieszczona w terminalu. Nie oznacza to jednak, że już w tym momencie możemy uznać transakcję za dokonaną. Aby sprzedawca miał pewność, że dysponujemy środkiem płatniczym, który rzeczywiście do nas należy, musimy wpisać kod PIN, który sprawi, że dokonanie zapłaty za zakupione przez nas towary lub świadczone nam usługi będzie możliwe.

Po wprowadzeniu przez sprzedawcę kwoty transakcji wszystkie dane – w tym numer karty, okres ważności i kwota transakcji – są przesyłane do centrum rozliczeniowego, które z kolei łączy się z bankiem-wydawcą karty dla potwierdzenia, że transakcja daną kartą na daną kwotę może zostać przeprowadzona.

Jeśli autoryzacja przebiegła pomyślnie, sprzedawca wyda nam dokument pokwitowanie stanowiący potwierdzenie zapłaty tak, abyśmy mieli pewność, że z naszego konta nie pobrano zbyt dużej kwoty.

W przypadku kart wymagających potwierdzenia transakcji podpisem na pokwitowaniu zostaje wydrukowane miejsce na podpis użytkownika. Wtedy podpisujemy pokwitowanie, a sprzedawca powinien porównać go z wzorem podpisu znajdującym się z tyłu karty. Jeśli podpis jest zgodny ze wzorem, sprzedawca zatwierdza ostatecznie transakcję.

Karta kredytową można płacić nie tylko w tradycyjnym, ale również w wirtualnym sklepie, dokonanie transakcji jest jednak możliwe jedynie wówczas, gdy udostępnimy numer naszej karty kredytowej. Dokonywanie opłat tego typu jest coraz bezpieczniejsze, musimy jednak mieć pewność, że robimy zakupy w dużym i dobrze nam znanym sklepie internetowym, a nasze połączenie jest szyfrowane, a więc takie, które nie daje potencjalnemu złodziejowi szans na przechwycenie informacji o karcie.

Ekonomiści i informatycy nie mają wątpliwości, co do tego, że transakcje dokonywane z wykorzystaniem karty kredytowej są bezpieczne pod warunkiem, że my sami nie zachowujemy się nierozważnie.

2 komentarze

  1. michał pisze:

    Karty kredytowe są bardzo niebezpieczne, wystarczy mieć dane które widnieją na karcie kredytowej aby robić zakupy w sklepach internetowych na czyjeś konto. Pozyskanie tych danych jest bardzo łatwe, w sklepach kartę dajemy sprzedawcy gdzie w łatwy sposób może numery zapamiętać albo skopiować, tak samo może zrobić osoba stojąca w kolejce, a na pewno ta która dostanie ją do ręki. Ubezpieczenie pokrywa dopiero straty przekraczające daną wartość, która musi przekroczyć kilkaset złotych dziennie. Ubezpieczenie nie pokryje strat jak damy ją osobie 3 a przecież ciągle dajemy, przykład sklep. Numerów na karcie nie można zamazać bo karta nie jest nasza, jest własnością banku, ponadto sprzedawca ma obowiązek weryfikować czy karta jest należy do nas, a więc ma czas na całą masę ruchów związanych z jej kopiowaniem. Tak więc dobrze się zastanów czy przypadkiem ktoś nie płaci swoich rachunków twoimi pieniędzmi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *