Dla kogo karta?

Karty kredytowe cieszą się wyjątkowo dużą popularnością, nie można przy tym nie dostrzec i tego, że pochwał pod ich adresem nie szczędzą nawet ci nasi rodacy, którzy początkowo mieli poważne wątpliwości, co do tego, że jest to wartościowy środek płatniczy. Wzrost zainteresowania kartami kredytowymi sprawia, że coraz częściej możemy usłyszeć pytanie o to, kto właściwie może się o nie starać.

Mówiąc o kartach kredytowych nie powinniśmy zapominać o tym, że są to rozwiązania z dość długą historią, nie powinno dziwić nas więc to, że banki, które jeszcze nie tak dawno przyznawały je na dość surowych zasadach, obecnie podchodzą nieco bardziej liberalnie do swoich klientów.

Kilkanaście lat temu o kartę mogły ubiegać się, na przykład, wyłącznie osoby pełnoletnie, które mogły pochwalić się stałymi źródłami dochodu. Co więcej, niektóre instytucje finansowe wychodziły z założenia, że karta kredytowa nie jest wcale rozwiązaniem dla każdego i proponowały ją jedynie osobom najlepiej zarabiającym.

Dziś karta kredytowa nie jest już wyróżnieniem, a ubieganie się o nią staje się znacznie prostsze.

Jeżeli zastanawiamy się nad wymogami, które nie zmieniają się nawet mimo upływu czasu, musimy wskazać na wymóg ukończenia przez wnioskodawcę osiemnastego roku życia. Karta kredytowa to przecież nie tylko spore ułatwienie, ale również ogromna pokusa, a przypadki jej niewłaściwego wykorzystania wcale nie są odosobnione. Właściciele banków wychodzą zatem z założenia, że wspomniany środek płatniczy musi być użytkowany w sposób przemyślany, a realizacja tak zdefiniowanego celu jest możliwa przede wszystkim wówczas, gdy powierza się go osobie dorosłej.

Banki ciągle dbają też o to, aby osoba, która decyduje się na kredyt w karcie dysponowała regularnymi wpływami na konto. Istnieją już instytucje finansowe, które ułatwiają uzyskanie karty kredytowej studentom, doktorantom oraz przedstawicielom wolnych zawodów utrzymującym się z umów o dzieło, należy jednak liczyć się z tym, że największe szanse na szybkie wydanie karty mają ci klienci banku, którzy mogą pochwalić się umową o pracę zawieraną na czas nieokreślony. Wniosek o kartę kredytową możemy złożyć przez internet lub w oddziale banku wydawcy. Zwykle bank wymaga pisemnego zaświadczenia o zarobkach.

Coraz powszechniejsze jest również sprawdzanie historii kredytowej wnioskodawcy, banki nie chcą bowiem ryzykować przekazania karty osobie, która ma problemy z wywiązywaniem się z wcześniejszych zobowiązań wobec instytucji finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *