nav-left cat-right
cat-right

Już ponad 10 milionów zbliżeniówek

Już ponad 10 milionów zbliżeniówek

Co trzecia karta płatnicza w Polsce jest wyposażona w funkcję płatności zbliżeniowych. Banki kontynuują ofensywę ich wydawania.

10,35 mln kart z możliwością dokonywania płatności bezstykowych – to dotychczasowy (dane na koniec I kwartału 2012 roku) wynik banków komercyjnych. To znaczy, że w ciągu roku liczba kart zbliżeniowych wzrosła o ponad 15,6 proc. Blisko 90 proc. z tej liczby stanowią karty debetowe i przedpłacone, około 9,5 proc. to karty kredytowe. 78 tysięcy kart to nośniki niestandardowe – naklejki, breloki, zegarki, które mogą być – w zależności od banku – kartą debetową, przedpłaconą, kredytową.

W tej chwili na ok. 60 proc. kart widnieje logo organizacji Visa. Pozostałe nośniki zostały wydane przez organizację MasterCard. Właśnie w ramach tej organizacji banki mogą wydawać gadżety z funkcją kart zbliżeniowych. Dlaczego? Dla transakcji powyżej 50 zł MasterCard nie wymaga umieszczenia karty w terminalu, co jest niezbędne w przypadku kart wydawanych przez organizację Visa. Wzrostowi liczby zbliżeniówek towarzyszy rosnąca liczba sklepów i punktów usługowych, w których można się nimi posługiwać – jest ich już 60 tysięcy. Karty bezstykowe akceptują zarówno niewielkie punkty, jak i duże sieci handlowe (np. Auchan i Carrefour).

Czy to oznacza, że Polacy masowo rzucili się do banków, wymieniać tradycyjne karty płatnicze na bezstykówki? Nie. To banki uznały, że nowa technologia musi wyprzeć starą. W większości banków karty z możliwością dokonywania płatności bezstykowych są już standardem, i przy wydawaniu nowych a także wymianie starych banki nie dają klientom wyboru. Nawet wówczas, gdy klient deklaruje że nie chce i nie będzie korzystać z tej formy płatności.

Wielu klientów obawia się, że karty bezstykowe mogą służyć przestępcom do wyłudzania danych bankowych. Nie tylko nie chcą z nich korzystać w punktach usługowych czy sklepach, ale wręcz szukają fizycznych zabezpieczeń przed przypadkowym wykradzeniem danych. Eksperci bankowi uspokajają, że do tej pory w Polsce nie odnotowano kradzieży informacji zawartych na takich kartach. Przestrzegają też przed próbami dezaktywacji czy niszczenia elementu umożliwiającego bezstykowe płatności – można w ten sposób trwale uszkodzić kartę.

Opinie i pytania

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *